şükela:  tümü | bugün
 • ayın 10’unda ikinci doz aşı randevusu olan babam ve annemden öğrendiğim iş bırakma durumu.

  bu tarihler arasında aşı randevusu olan insanların suçu nedir? ne olacak arkadaş bu insanlar? böyle iş mi olur ya?

  kanun kitap ne diyor bu durum için? sağlık işi ya bu. iş bırakmak nedir?

  şimdi doktorların *ikinin keyfine göre aşı randevuları mı değiştirilecek?

  devletle, hükümetle olan inatlaşmanın faturasını vatandaş mı ödeyecek?

  kaynak;

  https://www.cumhuriyet.com.tr/…gitmeyecegiz-1833412

  ekleme;

  olay şu 13 mayıs bayram bu arkadaşlarda bayramdan önceki günleri bayramla birleştirmek istiyorlar.

  iki doz arası 28 gün olarak belirlenmiş aşıların randevuları da sistemde 28 gün sonrasına alınabiliyor. sistemin belirlediği tarihe göre aşı randevusu alan insanların suçu nedir arkadaş?

  grev haktır ancak sağlık alanında grev tamamen iş bırakmak ile olmaz.

  kalp krizi geçirip aile hekimine giden yok zaten. şu anda çok önemli bir iş olan aşı işini yapıyorlar. onda da yan çiziyorlar.

  aşı hastanede de yapılabilir diyorlar. yapma ya. biz bilmiyoruz nerede yapıldığını. oluşturulan randevular var diyorum. o zaman o tarihe randevu vermemeliydi sistem.

  o tarihte sadece hastaneye randevu vermeliydi. böyle saçma iş mi olur?

  bak bak, neden bakanlığı eleştirmiyormuşum. onların da yapacağı işe lanet olsun. neyi becerdiler de bu işi becerecekler.

  sistemden verilen aralık 10-17 mayıs. gittim daha aşıyı olmalarının 5 dakika sonrasına randevu aldım. ayın 10’una. bayram bayram işi araya girmeden iş bitsin diye. şimdi olaya bak. gelinen noktaya bak.

  idari izinle birleşmiş. ben nereden tahmin edeyim. tatilin birleşeceğini. müneccim mi *iktik?

  ha bir de tatilin birleşme ihtimalini de mi vatandaş düşünecek? madem böyle bir ihtimal var bu soktuğumun randevularını ona göre ayarla...

  bak az önce girdim e-nabızdan baktım en erken randevuyu 19 mayıs tarihine veriyor. randevuyu ertelemek için girdim çıkan en erken tarih 19 mayıs. ulan 19 mayıs resmî tatil değil mi? tatil. neden veriyorsun abicim o zaman randevu? kaldı ki ikinci doz için verilen tarih 10-17 mayıs arası.

  o tarihe randevu alınca da zaten iki doz aşının arası oluyor ebesinin nikahı...

  çok afedersiniz ama bu olayın yaşanmasına sebep olan herkesin alnına öpücük koyayım. en tepeden başlayıp zurnanın son deliği olan adama kadar. bu işin bu noktaya gelmesine sebep olan kim varsa.

  bi kere bu aşı işinde resmî tatil, bilmem ne tatili olması saçma. bu işi yapacak ekipleri dönüşümlü bir merkezde çalıştırırsın. her hafta ya da 15 günde bir nöbet değiştirirsin. yerine başka ekip aşıya devam eder. hiç aralıksız randevu günü saati geleni aşılarsın ama nerde daha aşı getiremeyen adamlar bunları mı düşünecek.
 • isteyen istediği zaman işi bırakır. köle mi bu insanlar? zorla çalışacaklar? insan haklarından bihaber olduğunuz için bir insanın istemediği bir işte zorla çalıştırılamayacağını, bunun insanlık suçu olduğunu da bilmiyorsunuz. sıra size gelene kadar da kimsenin özgürlüğünü savunacağınızı düşünmüyorum. kendi bataklığınızda takılıp saçma fikirlerinizi uluorta açmamanızı öneririm.

  tanım: normal, garipsenmeyecek bir olaydır.
 • bu millet çok şımartıldı, diğer kurumlara da yayılmasını istediğim karardır. devlet millet el ele verip iyi alıştınız saglik çalışanlarını sömürmeye, götü kaşınan hastaneye geliyor böyle sistem mi olur.
 • sonuna kadar desteklediğim tepkidir. artık birilerinin bir şeylere dur demesi gerekiyor. sağlık çalışanları tükendi bitti deniyordu, seslerini kimse duymadı. belki böyle olunca onların da insan olduğunun biraz farkına varılır.

  edit: başlık sahibi yazar da içini ferah tutsun. ikinci dozun 3 gün önce veya sonra yapılması çok büyük değişimler yaratıyor olsaydı 28. günden sonra 1 hafta süre tanıyıp istediğiniz gün olabilirsin demezlerdi.

  edit 2: yazdıklarımdan aile hekimliği çalışanları ile hastane personelini kıyasladığımı ya da bir tuttuğumu falan çıkaranlar olmuş. okuduğunu anlama derslerine ufak bir geri dönüş yapmalarını tavsiye ediyorum.
  ayrıca; arkadaşlar, insanı insana kırdırmaktan bıkmadınız mı? iş yarıştırmaktan, yok bilmemkimler yatıyor da benim bir taraflarından ter akıyor deyip deyip insanları ayrıştırmaktan bıkmadınız mı? sürekli şikayet edeceğinize neden birileri sizin deyiminizle “yata yata para kazanıyor”(meali: nispeten insani şartlarda çalışıyor) iken sizin göbeğiniz çatlıyor hiç düşündünüz mü? birlik olup haklarınızı aramadığınız için, aranızdan birileri 3 kuruşa tamah ettiği için sizi ayrıştırıp ümüğünüze basıyor olabilirler mi? lütfen artık başkalarına çamur atmak için ağzınızı açmadan önce dönüp bir aynaya bakın ve gördüğünüzden tam anlamıyla memnun olup olmadığınızı değerlendirin.
 • en önemli baş edit: sağlıkçılar ekipman yetersizliğinden yakınıp ölürken, başka ülkelere şov yapıp ekipman dağıtılırken, covid meslek hastalığı sayılmayıp ölen öldüğüyle geride kalan da hiç bir destek görmeden kendi halinde geride kalırken, sağlıkçıya şiddeti önlemekle ile ilgili dişe dokunur bir adım dahi atılmazken, pandemi sürecinde dahi hastaneler basılıp sağlıkçılar tartaklanıp ölüm korkusu yaşarken, mitingler yapılıp, mevlütlü cenazeler düzenlenip, tatile gidilip, avmlerde gezilirken ses etmeyen kimse gelip burada boş konuşmasın bu saatten sonra. hayır konuşan konuşsun bundan sonra boş teneke sesi etkisi yapacaktır. her zaman diyorum eski idealist sağlıkçıları ve doktorları malesef ki ve malesef mumla arayacaksınız.

  aşını hastanede olabilirsin. ortada verilmiş bir idari izin var ve yine bir genelge ile keyfi olarak aile hekimlerinin sahip oldukları izin ellerinden alınmak isteniyor. aile hekimleri de bu duruma boyun eğmiyor durum bundan ibaret. siz boyun eğmeye alışık olabilirsiniz ama en azından dik duran, hakkını savunan insanlara gölge etmeyin yeter.

  mesele aşı da değil aylardır doğru düzgün aşı yapıldığı falan yok. 65 üstüne yapıldı sonra bilmem ne kadar zaman sonra 60 üstü şimdi 50 üstü falan öyle hani aşırı aşı yoğunluğu olsa herkese aşı mevcut olsa herkesin hızlıca aşılanması gerekse falan anlarım da zaten aşı yok kimsenin de düzgünce yoğun şekilde aşılandığı yok o yüzden tatavaya da gerek yok.

  edit ekleme: bayramdan önceki günleri bayramla birleştirmek istemiyorlar, zaten bayramdan önceki günlere idari izin olarak sahipler yasal olarak. o sahip oldukları günler ellerinden alınmak isteniyor, mevzu bundan ibaret.

  tekrar söylüyorum hastaneye giderek ister çin ister alman aşını olabilirsin, sağlık alanında tamamen iş bırakmama mevzusunu senden önce düşünenler vardır sen merak etme. bu milletin 'ucuz' diye sağlık hizmetlerini sömürmesi bitmedi zaten canı sıkılan hastanede, aile sağlığı merkezinde, pandemide bile böyle bu. dediğim gibi tatavaya gerek yok.

  edit2: madem biliyorsun, sistem o zaman hastaneye randevu vermeliydi diyorsun da niye sistemi, bakanlığı eleştirmiyorsun?
 • hakkını arayan tüm emekçilere destek verdiğimi açıklama vesilesidir.
 • haklı bırakma eylemi.

  bunun hesabını burda sorma dostum malum kişilere git sor
 • iş bırakmaya itiraz edenler bir zahmet kendini o iş bırakanların yerine koy ve tekrar düşün.
  derdin aşı ve aşıyı eczane bile yapar. bakar sisteme aşın görünüyorsa yapar iğneni. çıkarırsın genelge olur biter. tabi amacın üzüm yemekse...
 • pandemi hastanelerinde, yoğun bakımlarda görev yapanlar sabredip direnmeye devam ederken, ısrarla yaşatmaya iyileştirmeye çalışırken şımarıklığı yine doğru düzgün işe yaramayan en zayıf halka yapıyor.
  pandemi de dahi sekiz saat çalışırken gelen hastaya ilaç yazmak veya acile yönlendirmek zor gelmiş olsa gerek.

  kusura bakmayın, madem ki aile hekimleri de yalnızca memur/çalışan ve öteki çalışanların sahip olduğu haklara/iş bırakmama hakkına sahipler, sağlık sektörünü hizmet sektörü ile karşılaştırabiliyorsunuz ben de onları eleştirme hakkına sahibim.

  edit: ayrıca bu iş bırakma ile aile hekimlerinin bayram tatili 9 gün olmustur.
 • haksız yere is bırakanların hakkında yasal işlem başlatılması gerek, kamu yararına olan bir iş keyfi olarak bırakılmaz.