şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • zincir ve süpermarketler dahil temel ihtiyaçlar dışında bir şey satılmayacakmış.
  neyin temel olup neyin olmadığına kim karar verecek ?

  memleket yalama oldu , neler oluyor ??

  şehre sirk gelmiş beyler ..!

  7 mayıstan itibaren geçerliymiş..

  son dk dip şok çıkış editi : sigara yasaklandı mı ??????

  kaynakyyy
  tıkyy

  (bkz: zorunlu temel ihtiyaç)

  turist kampanyam için desteklerinizi bekliyorum :-/

  (bkz: her mahalleye bir turist kampanyası)

  (bkz: 7 mayıs 2021 sigara satışının yasaklanma ihtimali)
 • yine şaşırtmamış saçma sapan bir akp genelgesi.

  şimdi ben markete gidip 2 kutu süt ve 1 tane de üçlü priz almak istediğimde üçlü prizi alamayacağım öyle mi? bu üçlü prizi almadan marketten çıktığımda virüs ile mücadeleye nasıl bir katkı sağlamış olacağım?

  düşün artık şu ülkenin yakasından yeter be!

  edit: bazı yazarlar esnafa destek amaçlı yapılıyor demiş. esnafa 3-5 şey sattırmak için vatandaşı manyak etmenin mantığı nedir? esnaf böyle saçma genelgelerle düze çıkamaz. esnafa destek mi olmak istiyorsun? o zaman esnafın o ayki bağkurunu, stopajını, damga vergisini kasadan ödeyeceksin. sosyal devlet dediğin böyle olur kuru laf kalabalığı yaparak değil.
 • içişleri bakanlığı 81 il valiliğine "market tedbirleri" konulu genelge gönderdi. genelgeye göre marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek

  kaynak aa tweet

  sigara falan alabilecek miyiz acaba?

  temel ihtiyaçtan kasıt tam olarak nedir?
 • kazanın içinde yavaş yavaş kaynayan kurbağalar gibi hissediyorum kendimi.

  edit: ayrıntılar kaynakta yeni geldi. devletümüz diyor ki;
  duş başlığın kırılırsa değiştiremezsin ama hindistan yağı özütlü sik kremini alabilirsin (kozmetik yasağı yok).

  genelge alkol yasağına kılıf olmuş malesef hadi hayırlısı bakalım.
  doritos cips almam serbest ama çocuğuma evde vakit geçirsin diye defter kalem silgi veya boyama kitabı almam yasak. hahahaha

  edit2: gerçekten şoklar içindeyim sigarayı yasaklayabilmişler. bu ülke de en az 35 milyon sigara tiryakisi var be. nasıl yasak koyabilmişler anlayamadım. bunu yazarken de belirtmek isterim hayatımın çok kısa bir döneminde 1 2 ay kullandım sigara oda 10 yıl evvel acemi birliğinde şuan da sigara yasak olmuş olmamış hiç umurumda değil isterlerse bütün dünyadan yasak etsinler fakat dile kolay 15 gün tiryakilere bunu yasak etmek büyük cesaret.

  mum yasak, pil yasak, sigara yasak, şampuan yasak, ne demiştik entrynin başında hindistan yağı özütlü sik kremimi aaa evet dostum hemen satın alabilirsin.

  sigara için yasak yok
 • market tedbirleri genelgesi 1
  market tedbirleri genelgesi 2

  içişleri bakanlığı 81 il valiliğine “market tedbirleri” konulu genelge gönderdi. genelgeye göre marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

  genelgede, tam kapanma sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili usül ve esasların belirlenerek, valilere duyurulduğu hatırlatıldı.

  bu kapsamda daha önce illere gönderilen sokağa çıkma kısıtlaması sırasında temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan işyerleri dışında tüm ticari işletme, işyeri ve/veya ofislerin kapalı olacağı belirtilmiş, vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olacak şekilde bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcıların tam kapanma döneminde 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceği, zincir ve süper marketlerin pazar günleri kapalı kalacağı bildirilmişti.

  genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:

  -marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

  -7 mayıs 2021 cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

  -daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

  bu esaslar doğrultusunda umumi hıfzıssıhha kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurulları kararları ivedilikle alınacak.

  - başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

  kaynak 1: içişleri bakanlığı
  81 il valiliğine market tedbirleri genelgesi gönderildi

  kaynak 2: trt haber
  içişleri bakanlığı'ndan “market tedbirleri” genelgesi

  kaynak 3: sözcü
  içişleri bakanlığı’ndan 81 ile ‘market’ genelgesi! işte yeni yasaklar
 • mesela kime göre temel ihtiyaç?

  edit: yan sanayi. hırsıza, kul hakkı yiyene, torpilciye, kokainciye her şeyin serbest olduğu şeriat v1.0.2 gereğince yapılan alkol yasağı için uydurulmuş bir kılıftır. bana göre hırka temel ihtiyaçtır sana göre değildir. düm düz alkol yasak demeye de götleri yemiyor çünkü turiste otellerde dayıyolar.

  türkiye kendi vatandaşına 51284218124.sınıf muamelesi yapan tek ülke olma gururu ile yaşıyor.
  teşekkürler akp
 • akıllı tek bir iş yok memlekette

  tanım: virüsle alakası nedir bilinmeyen genelge
 • daha ne kadar saçmalayacaklar merak ediyorum. nefret ettirdiniz her şeyden. ne suç işledik de bunların yönetiminde denk geldik biz? hayattan soğuduk lanet olsun.
 • marketlerde zorunlu temel ihtiyaçlar dışında bir ürün satılmayacakmış. e belki alkol benim temel ihtiyacım?
 • pudra şekerini temel ihtiyaçtan sayıyorlar mı acaba kendi adamları şekersiz kalmasın