demirören

ANTEPSAN ANTALYA’DA

Antep fıstığının bakır tepsilerle buluştuğu Antepsen baklavaları Türkiye’de 6’ncı Antalya’da ilk şubesini açtı

Güncel Haberler - 27 Aralık 2015 Pazar 18:22:25

Antepsan Baklava, Türkiye’de altıncı, Antalya’da  ilk şubesi Arzu-Şükrü Göçmen tarafından hizmete açıldı. Antalya Vali Yardımcısı  Bilal Çelik ile Yusuf Kurul ve Atilla Koçak’ın kurdele kesimi ile gerçekleşen açılışa çok sayıda davetli katıldı.

Doğal şeker pancarından yapılan şeker, keçi sütü, yumurta, Harran ovasının sert buğday unu, afratokstin yani kanserojen maddeler içermeyen barak ovasının orijinal antep fıstığı orijinal bakır tepsilerde buluşarak eski taş fırınlarda hazır hale getirilen ürünler hakkında bilgi veren Arzu Göçmen “Bildiğimiz baklavalardan ayrı ve daha doğal bir baklava üretip hizmete sunuyoruz. Taş fırınlarda, bakır tepsilerde baklavalarımızı pişirerek halka sunmak istiyoruz. Özlenen beklenen lezzeti halkımızla buluşturmak bizim tek gayemizdir. Baklavalarımızı diğer baklavalardan ayıran özellikler, Glikoz şurubu ve Mısır şurubu kullanmıyoruz. Yapay tatlandırıcı veya şerbetler kullanmıyoruz. Biz daha çok doğal şeker pancarından yapılan şeker, keçi sütü, yumurta, harran ovasının sert buğday unu, afratokstin yani kanserojen maddeler içermeyen barak ovasının orijinal antep fıstığı kullanıyoruz” dedi.

Piyasaya göre en hafif ve lezzetli baklavaları üretip halkın hizmetine sunmayı amaçladıklarını ifade eden Göçmen  “Antep’inde sembolü olan baklavayı Türkiye’deki ve dünyadaki tanıtım sürecine katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.

 

Yıldızlı Alanları Doldurunuz *

Haber Listesi