demirören

İŞ’te Kadınlar Buket Çağrıcı Röportaj

İŞ’te Kadınların bu haftaki konuğu, küçük dokunuşlarla ev ve iş yerlerine farkındalık yaratan Renga Desıng ve Renga&Renga Corner Shop mağazasının genç ve başarılı patronu Buket Çağrıcı oldu.

Röportaj - 29 Temmuz 2018 Pazar 09:20:39

İŞ’te Kadınların bu haftaki konuğu, küçük dokunuşlarla ev ve iş yerlerine farkındalık yaratan Renga Desıng ve Renga&Renga Corner Shop mağazasının genç ve başarılı patronu Buket Çağrıcı oldu.

Buket hanım, İŞ’te Kadınlar okuyucularına kendinizi tanıtır mısınız?

1986 Sivas doğumluyum. Aileme "Çalışmak istiyorum" dediğimde 16 yaşındaydım. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi  Meslek Lisesi mezunuyum. Öğrenim süresince hem okudum hem çalıştım.,3 kardeşiz ve evin tek kızıyım 32 senedir de Antalya'da yaşamaktayız. Genelde erkeklerin iş kolu olarak bildiğimiz duvar kağıdı sektörüne ne zaman ve nasıl atıldınız?
Renga’nın hikayesini anlatır mısınız? 

 

"Renga Design" ilk göz ağrım, 
Ben "iş kurmak istiyorum " dediğimde 25 yaşında ve bir çocuk annesiydim. 
Başta bu isteğimi yakınlarıma kabul ettirmem zor olsa da iş kurma kararımı aldım ve riskle bilmediğim bir yola çıktım.
"Aslında hikayem çok uzun, hayırlı insanlarla ve güzel kalpleriyle karşılaşmamdan ibarettir. Güzel sohbeti ve gülen gözlerle bakanları severim bu yüzden Tanju Bey’e ve Milliyet ailesine benimle bu sohbeti gerçekleştirmek istedikleri için minnettarım. 
İlk olarak 2010 yılında Adana 'daki Adawallpaper  Akdeniz bölge bayisi olarak hizmete başladım. Şu anda ise,
Türkiye' de birçok Duvar kağıdı distribütör firmanın parakende ve projelerde bayiliğini yapan uygulama ekibimizle birlikte ürün satış noktası olarak hizmet vermeye devam ediyoruz. Bu zamana kadar beni yalnız bırakmayan tabi ki ekip arkadaşlarım var ve onlara da minnettarım. Türkiye’nin birçok yerinde Renga Design imzaları var ama yoğun olarak Antalya ve İstanbul 'da projeler yapmaktayız. 

Renga Desıng dışında bir de Renga&Renga Bay Bayan Corner Shop  isimli bir mağazanız var. Bu mağazada neler var? Kimlere hitap ediyor?
Böyle bir mağaza açmak hayaliniz miydi? Ya da nasıl karar verdiniz?

 

Hepimizin hayalleri vardır ama her hayalin bir zamanı vardır. 8 yıllık bir bekleyiş ve 2. Göz ağrım...
Yine tecrübeli olmadığım bir sektör ve yine risk... 
Ocak 2018 de Antalya Lara bölgesine Bay&Bayan&Çocuk  iç giyim ile Beach ürünleri, ayakkabı,bezik giyim ve spor giyim ürünlerinin bulunduğu dünyaca ünlü  ve Türkiye bulunan markaların Corner Shop mağazası olarak hizmet vermekteyiz. 

Mesleğinizde kadın olmanın zorlukları nelerdir? 
 

 Aslında kadın erkek ayırmıyorum her mesleğin zorlukları var beklentiler ve ne istediğini bilmek önemli.

İnsanlar neden sizi ve firmanızı tercih etmeliler?

Öncelikle yaptığımız işin kalitesi doğrultusunda işletmelere ve evlere ayrı bir değer katıyoruz. Dekorasyon olarak ucuz ve kalitesiz malzeme kullanılan bir evin değeri hiçbir zaman artmaz. İç mimari tasarım ,kaliteli ve doğru malzeme kullanıldığında bu ciddi bir fark yaratarak evinizin değerini kat kat artıracaktır. Bunun dışında ülkemizin her yerine hizmet verecek gücümüz var. Örneğin buraya geldiniz ve ben İstanbul-Ankara-Bursa da evime duvar kağıdı yaptırmak istiyorum dediğinizde biz evinize duvar kağıdı satış ve uygulamasını yapıyoruz. Zengin katalog ve ürün çeşidi ile tecrübeli kadromuz sizin tercih sebebiniz olacaktır.


Genç girişimcilere, ya da sizin sektörlerinizde iş yapmak isteyenlere ne gibi tavsiyeleriniz olacak?
 Yapacakları işe inanmalılar ve pes etmemeliler oturduğumuz yerde asla bize iş gelmez mücadeleci ve savaşçı olmak gerekir. Tabi ki aksilikler yaşıyoruz ama bunu en aza indirgemek yine bizim elimizde. En önemlisi net olmak ve hayır demesini bilmek.

Antalya ticaret yapmak için doğru şehir mi? 
Türkiye’nin birçok şehrinde iş yaptığımız için doğru ve yanlış yer diyemiyorum. Ama Antalya’yı çok seviyorum. 

Buket hanım , insanlar duvar kağıdı seçerken nelere dikkat etmeli? Ev ve İş yerlerinde kullanılacak duvar kağıdı modellerini neye göre seçiyorsunuz?
 

Öncellikle yapılacak olan zeminin duvar kağıdına uygun olması gerekiyor bunu ben ya da ekip arkadaşlarımız kontrolünü sağlıyor. Yaşam alanlarımdaki kendi tercihim tek renk sade ve dokulu duvar kağıtlarından olmuştur. Tabiki yaşam alanında bulunan eşyalar ve renkler çok önemli bir mimari eğitimim olmayabilir ama kesinlikle bütün bir dekorasyon bizi seçim konusunda yönlendiren en büyük etkendir. 


Antalya’da başarıyı yakaladım ya da başarılı oldum diyebilir misiniz? 
 

 Neye göre kime göre... Her şehir hem insani hem de sektörü tüketir.  Sade ve işime adapte olarak yaşamak başarının yolunu gösteriyor bana. 

 

Sizin için değer taşıyan ne gibi işlere imza attınız? 
 

 Akdeniz bölgesinde birçok Butik Hotel,5 yıldızlı Oteller...  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Lojistik desteğin projeleri... Aslında saymakla bitiremeyeceğim bir çok konut, işyerleri bunların içinde benim için en önemli olan aynı adreslere ve kişilere 2. ve 3. İşlerinde de Renga ailesini tercih etmeleri... İŞ’te Kadınlar röportajları için söylemek istedikleriniz ?

 Takip ettiğim kadarı ile son derece iddialı röportajlar gerçekleştirdiniz. Sizin gibi duayen bir gazeteci tarafından bu sayfanın hazırlanması kadının farklılığını ve yeteneklerini durup, düşünecek bir zaman yaratıyor. Ayrıca Kadın girişimcilerin iş hayatında ki mevcudiyetini ve etkisini gösterebileceği bir alan olmuş ellerinize sağlık…

Diğer başarılı kadınların örnekleri ile girişimci kadınları inanın heyecanlandırıyorsunuz.


Son olarak neler söylemek istersiniz?

Her kadının, her girişimci kadının da diyebiliriz aslında, mutlak bir hayali vardır. Hayallerini ertelemesinler ve gerçekleştirmek için fırsat yaratmaya çalışsınlar. Artık girişimci olmak isteyen kadınların imkanları çok fazla. Devlet destekleri araştırsınlar.

 

Yıldızlı Alanları Doldurunuz *

Haber Listesi