demirören

İŞ’te Kadınlar Melodi Özuzun

25 yaşında başarıyı yakalayan Antalya’nın en genç İş Kadınlarından Diyetisyen Melodi Özuzun İŞ’te Kadınların bu hafta ki konuğu oldu.

Röportaj - 08 Temmuz 2018 Pazar 10:03:44

25 yaşında başarıyı yakalayan Antalya’nın en genç İş Kadınlarından Diyetisyen Melodi Özuzun İŞ’te Kadınların bu hafta ki konuğu oldu.   

 

Merhaba, İŞ’te Kadınlar okuyucularına Melodi Özuzun’u tanıtır mısın?

 Merhaba, Melodi Özuzun 25 yaşında Antalya doğumlu, aslen Tokatlı, bilgi Üniversitesinde beslenme ve diyetisyenlik eğitimi almış daha sonrasında Antalya’ya dönüş Diyet Ekseni firmasını kurmuş ve halen faaliyetlerine devam eden bir diyetisyen.

Peki Melodi, 25 yaşında genç ve başarılı  bir girişimci olarak neler hissediyorsun?

Yani aslında çok şaşkınım. Hangi ara hayat beni buraya getirdi farkında bile değilim. Mutluyum ama tekrar söylüyorum şaşkınım. İş hayatına bu kadar hızlı girip bu kadar yol alabilmeyi beklemiyordum. Ama iyi ki yapmışım, iyi ki bu girişimde bulunmuşum. Olduğum durumdan çok ta memnunum. Benim yaşımda olan bir çok kişiyi de yüreklendiriyorum ve diyorum ki “ Bir hayaliniz varsa ertelemeyin. Sizde ticarete atılın. Başka zaman değil, şimdi.”

Erken yaşta kurmuş olduğun bu DİYET EKSENİ isimli firma neler yapıyor. Faaliyet alanları nelerdir ?

Diyet Ekseninde ben, zayıflama, kilo alma, hastalıklarda beslenme ile ilgili seanslar düzenliyorum. Kişiye özel listeler, ölçümleri yapıyorum. Analiz cihazlarım var. Antalya tek denebilecek özellikte bu cihazlar. Zayıflama, kilo alma gibi diyetleri ayrıca ben cihazlarla destekliyorum. Bölgesel zayıflama cihazlarım var. Bunları alsalar da kişiye özel beslenme programlarını zorlayarak da olsa yaptırıyorum. Yani buraya gelen bir kişinin zayıflamadan, ya da kilo almadan veya sağlığına kavuşmadan gitme gibi bir lüksü yok. Bu konuda oldukça iddialıyım.

Size gelenlerin çoğunluğu bayanlar herhalde. Peki erkeklerde var mı?

Şaşırtıcıdır ama bende erkek danışan sayısı daha fazla. Kadınlar bu konuda ne kadar bilinçli de olsa Antalyalı erkeklerde de bu bilinçlenme fazlasıyla var. Kilo vermek ile ilgili ve buna ciddi biremek harcıyorlar.

Anladığım kadarıyla buraya gelenlere müşteri değil danışan diyorsunuz. Peki danışanın anlamı ne?

Evet, müşteri kelimesini burada kullanmıyoruz. Bana danışanlar kilo alma kilo verme, beslenme , sağlıklı yaşam amacıyla buraya gelenler. Daha doğrusu zayıfla merkezinin daha modernize edilmiş daha kibar bir ismi desek yalan olmaz.

 

Yeni nesil gençlere, neler söylemek istersin  gerçi sende yeni nesilsin ama, hayata biraz daha erken atıldın. Tecrübeni paylaşırmısın.?

Öncelikle şunu söylemek isterim. Her zaman hayalleri olsun. Hiçbir zaman sadece okul okuma için değil, ben bu mesleğe sahip olduktan sonra ben bu meslekte nereye giderim, ben bu mesleği nereye getireceğim. Ne yapıp da üstüne bir şeyler ekleyebilirim demeliler.

Çünkü artık herkes diyetisyen.Herkes mimar, herkes işletmeci. Ama nitelikli diyetisyen, nitelikli mimar, nitelikli işletmeci olmak çok farklı bir şey. Bu da hayallerinizle paralel olarak ilerliyor.

Antalya’da sizin yaptığınız işi yapan birçok firma var. Peki sizi diğer firmalardan ayıran en büyük özelliğiniz nedir ?

En büyük özelliğim, almış olduğum 4 yıllık eğitim diyebilirim.  Evet Antalya da bu işi yapan çok fazla yer var. Hepsine de saygı duyuyorum. Diyetisyen arkadaşlarımdan işlerini hakkıyla yapanlarda çok fazla. Ancak hem diyetisyenlik, hem de zayıflama merkezi olarak hizmet veren tek olduğuma inanıyorum.

Ben bana danışanlar ile neredeyse 24 saat irtibat halindeyim. Bana whatsApp veya telefondan sürekli olarak ulaşan ve sorular soran danışanlarım var.

Burada kullandığınız cihazların bir özelliği var mı?

Yok aslında, ben burada cryo lipoliz, lenf drenaj, G5, pasif jimnastik ve cilt tedavisinde kullandığımız cool lifting var. Şimdi ben bu yaptıklarım Antalya da yok diyemem ancak, benim merkezimde olduğu kadar düzenli ve olması gerektiği noktada kullanılan bir yer bilmiyorum. Örneğin cryo lipoliz’den sonra ne yapılması gerek, işte ben buna hakimim.

Zayıflamak insanın içinde mi olmalı? Ya da zorla zayıflattığın insanlar var mı?

İlginçtir belki ama, zorla zayıflattığım insanlar var. Canımı dişime takıp “Ne olur zayıfla. En azından benim için” dediğim insanlar var. Benim buraya gelenlere ilk söylediğim bir şey var. “Kendin mi karar verdin?” çünkü insanın kendi kafasına koyduğu şeyde daha da başarılı olacağına eminim. Ama birinin zoruyla geldiyse, örneğin eşi veya ailesinden biri “zayıfla” dediyse, ben yine zorlarım ama kendi karar vermişliği kadar sonuç alamayız.

Melodi hanım, Antalya böyle bir mesleği yapmak için  uygun bir şehir mi?

Bence gayet uygun bir şehir. Öncelikle burada 9 ay yaz yaşıyoruz. Böyle olunca insanlar aktif olarak deniz, kum, güneş üçlüsünden vaz geçemiyor. Hal böyle olunca da vitrinde olanlar güzel görünmek istiyorlar. Yani Antalya insanı görünüşüne önem veriyor. Kısaca Antalya insanı diyette olmayı seviyor.

Bu mesleği yapmak isteyen yeni girişimciler için bu işin maliyeti nedir?  O rakamlar riske atılır mı?

Şöyle söyleyeyim, ucu bucağı açık bir meslek. Eğer isterse kişi, bir masa bir tartı, bir koltuk ve bir bilgisayarla da bu işi götürebilir, ya da benim gibi bir kompleks haline de getirebilir. Bu birazcık ne kadar riske atabilecek maddi gücü olduğuna bağlı. Ama şunu da söyleyeyim, Antalya da riske atmaya değer mi derseniz evet işiniz düzgün yaparsanız değer.

Antalya Turizmde hak ettiği değeri görüyor mu?

Ben tam anlamıyla bir Antalya aşığıyım. İstanbul da okulu bitirdiğimde ilk işim Antalya’ya dönmek oldu. O kadar güzel bir şehir ki, bu kadar güzelliğine rağmen ben hak ettiği değeri gördüğüne de inanmıyorum. Esnafa faydalı olması gereken turist popülasyonu yok. Benim küçüklüğümde Antalya sokaklarında her milletten turist dolaşırdı. Şimdilerde ise hepsi otellere kapatılıyor. İnsanlar her şey dahil sistemden dolayı tatile geldikleri şehri görmüyor bile. O turistler bir çarşıyı dolaşmalı, Kaleiçi’ni görmeli diye düşünüyorum.

Örneğin ben Eski Lara yoluna aşığım. O yürüyüş yollarında bazen günde 30 bin adım attığımı biliyorum. Artık babamı arayıp “baba beni almaya gel” dediğim zamanlar bile oldu yorgunluktan.

İlerisi için hedefleriniz nelerdir ?

Olmaz mı, daha yolun başındayım.  Hiçbir zaman sabitte kalmayı seven bir yapım olmadı. Her zaman ileriyi hedefleyen bir insan olmuşumdur. Aslında bu özelliğimi de babamdan almışımdır. Hep hayallerimin üstüne bir şey  eklemek isterim.

Belki ileride bir spor kompleksine de çevirebilirim burayı. Aletli pilates tarzında. Aslında ileride dediğime de bakmayın, Eylül gibi planlarım arasında var.

Hayalinizi kurduğunuz meslek bu muydu?

Hayalini kurduğum meslek her zaman insanlarla iletişim halinde olacağım bir meslekti. İnsanlar için bir şeyler yapabilmek, sağlıklarına katkıda bulunabilmek. Şimdi düşününce, evet hayalini kurduğum meslek bu diyebilirim.

Melodi hanım, deminden beri babanızdan ve onu örnek aldığınızdan bahsettiniz. Babanız kimdir? Ne iş yapar?

Babam, Alaaddin Özuzun. Uzun yıllardır medya, dergicilik sektöründe. Antalya’da bir çok dernek ve kuruluşta görev aldı ve alıyor. Her zaman kendinin azmini ve hırsını örnek almışımdır. Başarılı olmamda ki en büyük etken ve dayanağım babamdır. Dergi sektöründe olduğu içinde bana çok fazla faydası olduğunu inkar edemem.  Önceki yıllarda yanında bir çok bölümde çalışarak büyük deneyimlerde elde ettim.  Hakkını ödeyemem. Ama şu da bir gerçek. Bana sonuna kadar inandığı için beni sonuna kadar destekliyor.

Diyetin yanlış uygulamalarının sonuçlarını maalesef günümüzde sıkça görmekteyiz. Kilo vermek için yapılan bilinçsiz diyet uygulamalarının sonuçları olarak sağlık problemleri artmaktadır. Sağlıklı diyetin artık her Pazartesi başladığımız diyet olmadığını öğrendik. Peki, sağlıklı diyet nedir?

Sağlıklı diyet, her besin öğesinin belirli ölçülerde tüketildiği kişiye özel sağlıklı bir program anlamına gelir. Tek tip beslenmemek, yeterli ve düzenli beslenmek sağlıklı diyetin ilkeleri arasındadır.

Kilo verirken en çok yapılan hatalar nelerdir? Okuyucularımıza nelerden uzak durmalarını önerirsiniz?

Öğün atlamak

Uzun süre aç kalmak

Tek tip beslenmek

Tek öğün beslenmek

Ekmeği tamamen günlük beslenmemizden çıkartmak

Sağlıklı beslenme için öğünlerde besin öğelerini karıştırmak doğru mudur? Birçok diyet programı tek besin öğesi üzerine hazırlanmaktadır. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Sağlıklı beslenme tüm besin öğelerini içermelidir. Tek tip beslenme sağlık açısından doğru değildir. Çünkü vücut ihtiyacı olan besin öğelerinden birini bile karşılayamazsa daha sonrasında o besin öğesine fazlasıyla ihtiyaç duyacaktır.

Hayatımızdan çıkartmamız gereken 5 besini sıralamanızı istersek?

Tuz , Şeker, Beyaz un, Katı yağ

Suyun günlük yaşantımızdaki önemi nedir? Az su içmek zayıflamayı engelliyor peki fazla su içersek?

 

Su, insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğe… Yemek yemeden haftalarca yaşayabilen insan, su içmeden ancak birkaç gün yaşayabiliyor.

Yaz aylarında artan sıcaklıkla birlikte vücudun su toplamaması için, bol miktarda su içmek gerekiyor. Su miktarında azalma oldukça, vücutta depolanan yağ miktarı da artmaya başlıyor. Ayrıca az su içen kişinin böbrekleri de iyi çalışmıyor. Böbreklerin görevini karaciğer üstlenmek zorunda kalıyor. Bu durumda karaciğer daha az yağı enerjiye dönüştürebiliyor. Vücutta yaşanan bu dengeler zayıflamayı son derece olumsuz etkiliyor. Az içilen suyun zararı kadar, fazla içilen suyun da zararları var. Gereğinden çok fazla su içilmesi (4-5 Litre) vücudun sıvı-elektrolit dengesini bozuyor, toksik etki yaratıyor ve su zehirlenmesine neden olabiliyor.

 

İŞ’te Kadınlar Röportajları ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Ben çok beğeniyorum. Çünkü insanları cesaretlendiren diğer başarılı girişimcilerin hikayeleridir. Sizlerde bunun en güzel örneğini sergiliyorsunuz. Sizi tebrik ediyor ve ben de bu kadar değerli girişimci kadının arasında olmaktan gurur duyuyorum.

 

 

 

 

 

 

 

Yıldızlı Alanları Doldurunuz *

Haber Listesi