demirören

İŞTE İNSANLAR Bilal KÖLEOĞLU

İyilik peşinde koşanlar

Röportaj - 17 Eylül 2018 Pazartesi 09:04:01

İyilik peşinde

koşanlar

 

bilal köleoglu

 

 

Merhaba Bilal bey. Antalya sizi yıllardır emlak sektöründe ki başarılarınızdan ve cemiyet hayatında ki çalışmalarınızdan tanıyor. İŞ’te İnsanlar okuyucularına Bilal Köleoğlu’nun bilinmeyen yönlerini de anlatır mısınız?

 

1985 Antalya doğumluyum. 7 kuşak Antalyalı bir ailenin çocuğuyum ve bununla da gurur duyuyorum açıkçası. Eğitim hayatımı Antalya'da tamamladım. Bir dönem Işıklar Caddesinde kozmetik firması işlettikten sonra 2006 yılında Ağabey’im Kemal Köleoğlu ile birlikte Köleoğlu Gayri Menkul Firması'nı kurduk. Yaklaşık 12 yıldır da devam ediyoruz. Bunun yanında dernek ve vakıflarda üyeliğimde var.  

Bunların en önemlisi olan Adalya Vakfı'nda başkan vekilliği sürdürüyorum. Evli ve iki çocuk babasıyım. 

 

 

Gayrimenkul alanında neler yapıyorsunuz?

 

 

Tüm Türkiye de olduğu gibi Antalya'da son yıllarda gayrimenkul  sektörü hızla artış gösteriyor. Bu anlamda da biz satış konusunda insanlara alım-satım konusunda hizmet veriyoruz.

 İnsanların geleceğine yön verecek olan bu alım-satımlarda doğru karar verebilmeleri için bilir kişiliğimiz ve tecrübemizle vesile oluyoruz.

 Mesleğimizin sıkıntıları ve zorlukları da var ama baktığınız zaman güzel bir iş. İnsanlara yeni bir mülk edindirmek insan keyif veriyor. Ne kadar doğru yatırımı hedeflerine ulaştırırsanız geri dönüşü de fazla oluyor. 

 

 

Antalya da emlak sektörü çok fazla. Her yerde emlakçılar var. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz. 

 

 

Bunla ilgili çok mücadele verdik. Kendi çabalarımızla Antalya Dünyası diye bir televizyon kanalında program yapmıştık, orada da çok dile getirdik bunu. Biz bu işin kolay bir iş olmadığını ve ehli kişiler tarafından profesyonel ellerle bu işin yapılması gerektiğini belirttik.  Bugün piyasada gerçekten çok sayıda emlak şirketi faal durumda. Gayri resmi yürüten kişiler var. (Bakkal, galerici,kasap,manav,tamirci) Toplumun büyük bir kısmı bu işi kolay zannedip bu işi yapıyor. Algı vergi ve kontrol yok diye. Uzun yıllardır emlak müşavirliği yasasını bekliyorduk. Bununla ilgili çalışmalar yapıldı, geçtiğimiz aylarda da ilk temeli atıldı. Umut ediyoruz ki bu iş daha profesyonel ellerde olacak. Geleceklerine yatırım yapacak insanları bu alanda işinde daha uzman kişiler yönlendirebilecek.

 

Bu yasa uygulanırsa emlakçılık ile ilgili bu kriterleler neler olacak ve  sizce nasıl olmalıdır.?

 

 

Eğitim, mekan metrekaresi gibi farklı farklı kriterler olacak ve dolayısıyla herkes bu işi yapamayacak. Burada amaç herkes bu işi belli bir eğitimle yapsın ve  kayıt dışı dediğimiz bakkal, muhtar,kasap, taksici yapmasın. Böyle olunca da tabi sektör de olumsuz etkileniyor.

Yıllardır bu işin içinde olanlarında bu kişiler yüzünden yanılma şansı yok yüksek oluyor.

Örneğin siz 2 milyonluk bir yatırım yapıyorsunuz.  20 bin liralık komisyon ödememek için belki 200 bin liralık bir hataya sebebiyet veriyorsunuz. Biz buradan şunun çağrısını yapalım.  Bütün vatandaşlarımız, müşterilerimiz doğru bir firma tarafından aracılık hizmeti satın alsınlar.O rakkamlardan kaçıp bakkal ve taksiciden emlak sahibi olurlarsa hata yapma riskleri daha fazla olacaktır.  Eğer işin ehli kurumsal firmalar ile bu iş yapılırsa, hata yapma riskleri sıfıra iner, o bedelde onlara daha fazla kazandırır diye düşünüyorum. 

 

Sizin gibi firmalar sattıkları ya da kiraladıkları yerlerin takibinde oluyor. Doğru mu;?

 

Biz satmakla, kiralamakla kalmıyoruz. Aynı zamanda onun devamında da her türlü desteği sağlıyoruz. Bizim işlerimizde, iyi bir ticaret yaptığınız zaman o hukuk hep devam ediyor. Zaten ilişkiler güven üzerine kurulu. Siz ona o güveni kazandırdıktan sonra zaten müşteri sizden başka kimseyi tercih etmiyor. 

 

Yeni nesil ve bu girişimcilik işine girmek isteyenlere ne gibi tavsiyeleriniz olacak.

 

 Yeni işe gireceklere şunu söyleyebilirim. Yeni bir yer açmadan önce birçok kurumsal gayri menkul şirketinde çalışsınlar .Bizim sektörümüzün önü çok açık zaten. Eğitimini aldıktan ve o kriterleri tamamladıktan sonra, böyle kurumsal firmalarda pişip ondan sonra bir yer açmalarında fayda olacağınızı düşünüyorum.

 

Antalya yatırım yapmak için doğru bir şehir mi?

 

 Antalya, bakılacak olursa yatırım yapmak açısından doğru bir şehir. Antalya'nın her yeri yatırıma uygundur. Yatırım yapmak isteyenleri de Antalya'ya davet edelim. Antalya'da dağından ya da ücra köşeden yapacağınız yatırım karşılıksız kalmayacaktır. Ciddi getirisi ve yatırımı olacaktır. 

 

İnsanlar, yatırımlarını yastık altı yerine arsa veya eve mi yapsınlar?

 

 

Yatırımcı yastık altı yerine arsa, ev alırsa bundan daha çok fazla kazanımları ve getirileri olacağı bir gerçek. Ülke ekonomisi içinde avantaj olacağını söyleyebiliriz. Gayri menkulde risk daha az, diğer yatırımlara göre. Yeter ki doğru yatırımı doğru kişiyle yapın. 

 

 

Antalya emlak sektörü için avantajlı bir şehir peki ticaret yapmak için doğru bir şehir mi 

 

Antalya aldığı göç ve dışarıdan gelin kişiler sebebiyle farklı sektörlerde olumsuzluklar yaşamıştır. İnsanlar burada şehre zarar veren ticaretler yapmış. Yatırım için Antalya doğru ve kazanç sağlayacak bir şehir olabilir ama küçük ticaretler için çok uygun diyemem. Her iş dalından fazlasıyla var. Aralarından sıyrılmak için gerekli ve yeterli sermaye gerekiyor. Büyük paralarla açılan yerlerin kısa sürede kapandığına da şahit olduk.

 

 

Bilal bey, son zamanlarda en büyü vaktinizi Adalya Vakfı alıyor. Adalya Vakfında  neler yapıyor. 

 

1995 yılında dönemin Muratpaşa Belediye Başkanı Mehmet Manavoğlu tarafından Antalya'ya kazandırılan bir vakıf. 2014 yılında Ümit Uysal'ın belediye başkanı seçilmesiyle Antalya'daki hizmet ağını geliştirmiştir.  Bizler de 2014 ten bu tarafa yönetim kurulu ve başkanlarımızla birlikte çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmaların en önemli ayağı eğitim ayağıdır.

Dar gelirli ailelerimizin çocuklarına geleceğimize yatırım yapıyoruz. Bunu da şehrin hayırseverleri ve iş adamlarının sağduyu çağrısıyla vakfımıza verdikleri katkılar.. Bizim buradaki mücadelemiz ilk yıl üniversite öğrencilerine burs veriyoruz.

Bu burslar için kriterimiz tamamen gelir seviyesi. Dar gelirli ailelerimizin çocuklarına veriyoruz. Örnek veriyorum 1000 müracaata oldu bu 1000 müracaattan en ihtiyaç sahibi çocuktan başlıyoruz.  Örneğin evi var mı? ,arabası var mı? ailesinin. Şehit ailesi, gazi ailesi olması bunlar zaten öncelikli. Engelli bireylerimize de öncelik tanınıyoruz ve bu burslar da ya da yardımlarda hiç torpil yoktur. Kişi hak kazanıyorsa bu yükün ağırlığını bilerek hareket ediyoruz.

Biz aldıktan sonra vakıf Antalya'da çok ciddi bir ses getirdi. Amacımız sadece Muratpaşa'yı  değil, bütün Antalya'yı kucaklayabilmek. Bu doğrultuda çalışmalarımız devam ediyor. İlk yıl 80 öğrenciye burs verdik ve bu sayı her yıl artıyor. Yardım ağı genişledi. Bu da şunu gösteriyor; Adalya Vakfı’nın güvenini ve insanların buraya gönül rahatlığıyla yardım ettiğini gösteriyor. Bu da bizi memnun ediyor. Adalya Vakfı'nın Konuksever mahallesinde hizmete açtığı bir kreşi var. Muratpaşa Belediyesi'yle iş birliğiyle işletiyoruz. 8 derslik 140 öğrenci kapasiteli. Lara'daki kreşlerden çok daha modern. 

 

Buraya kimleri alıyorsunuz. 

 

 

Burada da yine gelir seviyesine göre alım yapıyoruz. Aile gelir durumunu beyan ediyor. Bizim burada okul öncesi eğitme önem veriyoruz. Okul öncesi eğitimde de özellikle çalışan ailelerin dar gelirli ailelerin çocuklarına yardım ediyoruz. Örnek veriyorum. 800 liradan aşağı kreş yok ama insanların aldığı maaşları kreşe ödemek zorunda kalıyor. Biz istiyoruz ki burada 200 liraya çocuklar güzel eğitim alsın. Gazi ve şehit ailelerinin çocuklarından hiç para almıyoruz. Burada da kriter tamamen gelir seviyesi.

Yine 3 yıl önce açmış olduğumuz Muratpaşa Belediyesi ile birlikte yürüttüğümüz Engelsiz Cafe 3 yıldır ayakta duruyor. Amacını toplumun her kesiminden engellilere ait steril bir alan oluşturmaktı, bunu da başardık sanırım. Herhangi bir ortama giren  otizmli çocuğumuz arklı hareketler sergileyip o çevredeki insanlarında tepkisine neden olabiliyordu biz de onlar için burayı açtık.

Bazı kesimler empati yapmayı bilmiyor.. Biz toplumdan şunu istiyoruz. O durumda senin de çocuğun olabilirdi, bir yakının çocuğu da olabilirdi.  Bu bir tercih değil. Herkes zaten bir engelli adayı.

Biz dedik ki ruhunda engel olamayan herkese açıktır burası. Herkes geliyor oraya herkes istediği gibi özgürce vakit  geçirebiliyor. Buradan belli bir kar elde ediyoruz. Bu elde ettiğimiz kar engelli arkadaşlarımıza burs olarak geri dönüyor. Engelli arkadaşlarımızda bu kafede çalışıyor. Onlara maaş sigorta ödüyoruz. İstihdama da katkısı var. Bir yılda 40'a yakın etkinlik yaptık. Her etkinliğimize yüzlerce  kişi katılıyor. Ruhunda engel olmayan tüm Antalyalıları orada görmek istiyoruz. 

 

 

Başka projeleriniz var mı 

 

Hatice Ramazan Otizm Okulu’nda bir tekno sınıfı açtık. Oradaki eğitimcilerimizin uygun gördüğü bir metot geliştirildi. Yaklaşık 3 tane sınıf açtık çokta hizmetimiz oldu. Bu 3 sınıf, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ödüle layık görüldü. Yine oyuncak kütüphanesi hizmete açtık. Bunun yanında kamunun yetersiz kaldığı hastanelere, okullara, ibadethanelere yardım ediyoruz. Örneğin Batman'dan gitar isteyen bir öğretmene 10 tane gitar gönderdik. Bu olay bütün ulusal medyada çok dikkat çekti. Toplumun her kesimine ulaşmaya çalışıyoruz. Bunu yanında gıda yardımı da yapıyoruz.

 

29 Eylülde herkesi bekliyoruz

 

Bu arada 29 Eylül Cumartesi günü saat 18.00’de  4 yılda yaptığımız çalışmalarımızı anlatan bir kokteyl düzenliyoruz Engelsiz Cafe’de Burada amacımız yaptığımız hizmetleri kamuoyuna anlatabilmek. O gün hem bilgileneceğiz hem de Antalya'dan birçok sanatçımız ve iş adamımız bu etkinliğe katılacak. Bütün Antalyalıları davet ediyorum. 

 

 

İşte İnsanlar Röportajları için neler söylemek istersiniz

 

 

Bundan önceki İş'te Kadınlar sayfanızı da, İŞ’te İnsanları da yakından  takip ediyordum. Özellikle size teşekkür etmek istiyorum Benimle bu röportajı gerçekleştirdiğiniz için.. Bizler sizi çok seviyoruz. Yıllardır Antalya’da en doğru ve tarafsız haberlik yaptığınızdan da eminiz.

İş'te İnsanlar gençlere örnek olacak nitelikte. Toplumun her köşesinden insanlarla bu röportajları gerçekleştirdiğiniz ve beni de aralarına kattığınız için tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum. 

 

 

Yıldızlı Alanları Doldurunuz *

Haber Listesi