demirören

İŞTE İNSANLAR TUĞRUL GENCER

Gencer Grup Yönetim Kurulu üyesi Tuğrul Gencer ile Antalya’da ki inşaat sektörü ve Antalya Ticaret hayatı hakkında konuştuk.

Röportaj - 11 Eylül 2018 Salı 19:33:34

32 Haftadır Milliyet Akdeniz’de devam eden İŞ’te Kadınlar röportajlarına, gelen yoğun istek ve ayrımcılığa son vermek adına bu haftadan itibaren İŞ’TE İNSANLAR olarak devam edeceğim.

Bugüne kadar, Antalya ticaret hayatına yön veren kadınlarımız ile yaptığım röportajlar büyük ilgi gösteren herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Ancak bundan sonra sadece erkekler değil, iş hayatına yön veren kadınlarımız da sayfalarımızda olmaya devam edecek. Bu sadece ayrımcılığa son vermek için yapılan bir isim değişikliği.

İŞ’TE İNSANLAR’la Yola Devam Ediyoruz.

Gencer Grup Yönetim Kurulu üyesi Tuğrul Gencer ile Antalya’da ki inşaat sektörü ve Antalya Ticaret hayatı hakkında konuştuk.

 

-Merhaba, İş’te İnsanlar da bu haftanın ilk konuğu siz oldunuz. Okuyucularımıza Gencer Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve Palm City Mimarlarından Tuğrul Gencer’i tanıtır mısınız?

Elbette. Seve seve. 1972 Isparta doğumluyum. İlköğretimimi ve Liseyi Ankara’da okudum. Üniversite hayatımın ilk 2 senesi Macaristan’ın Budapeşte şehrinde, daha sonrasında Gazi Üniversite Mimarlık Fakültesini bitirdim.

Okul bittikten sonra babam Orhan Gencer’in şirketinde şantiye şefliğinden başlayarak bütün projelerde bulundum. Palm City projelerinin tamamı da zaten bana aittir ya da katkım vardır diyeyim. Ayrıca Antalya Yağ Sanayinin işletmesini yaptım. Evliyim ve 3 çocuğum var.

Gencer Grup Yönetim Kurulunda kimler var?

Başkanımız babam Orhan Gencer. Yönetim Kurulu Üyeleri de Tuğrul Gencer, Turgut Gencer ve Tuba Gencer

Tuğrul bey, Antalya’da ticaret yapmanın diğer şehirlere nazaran zorlukları nelerdir?

Oldukça zor diyerek bu sorunun cevabına başlayayım bence. Güvenilirlik açısından Ankara veya diğer şehirlere oranla fazlasıyla zor bir şehir Antalya. Ticaretin zor yürüdüğünü de söyleyebilirim.

Antalya bir çıkmaz sokak desek yanlış olmaz. Sanayi ve dışa açılım ve Lojistik açısından da oldukça zorlu bir yer.  Tek Limanı var. Bu da oldukça büyük eksiklik.

Antalya’nın ticaretteki eksiklikleri nelerdir. Yani şunlar, bunlar olsa daha iyi olurdu diyebileceğiniz neler var?

Az önce de dediğim gibi Antalya’nın en elzem sorunu Lojistiğinin çözülmesi. Antalya ham madde açısından zengin bir yer değil. Ham madde diğer şehirlerden geliyor. Ayrıca ürettiğin şeylerde diğer şehir ve ülkelere yollamak gerekiyor. Yani ters Lojistik oluyor.

Limanı kullanmaya kalktığında liman hem hab liman değil, hem de burada ki limanın fiyat politikalarından dolayı rekabetçi güç çok azalıyor.

Yurt dışında ki yatırımcı da Liman fiyatlarının politikasından dolayı  (Lojistik hesaplamalar ardından) gelmiyor şehrimize.

Yakında inşallah 2’nci bir limana sahip olacak Antalya. ASBAŞ’ın bir projesi var. Ayrıca ben de ASBAŞ Yönetim Kurulu Üyesiyim. ASBAŞ’a Toprak Mahsulleri Ofisinden bir yer kattık bu sene Serbest Bölgeye. Daha büyük gemilerin yanaşabileceği alternatif bir limanı olacak Antalya’nın. Bu da ticaretine mutlaka yansıyacaktır.

Yıllardır inşaat sektörünün içindesiniz. Antalya da inşaat sektörü için neler söylemek istersiniz?

Ülkenin geneline de bakıldığında Antalya’da ki inşaat sektörü Fiyat açısından zayıf. Yoksa yapabilirlik açısından oldukça kuvvetli firmalar var.

O kadar lüks ve kaliteli inşaatların satış fiyatları ne Ankara ne İstanbul ne de başka bir çok gelişmiş şehri yakalamış değil.

Bunun nedenlerinden birisi de Antalya Mustafa Akaydın döneminde 5 senesini katbetti.Bu şehir 5 sene yattı. Bütün ülke koşarken bizim Antalya yerinde saydı. Yeni yeni de hızlanmaya başladı. Kısa sürede de çok hızlı gelişti bu şehir. Menderes Türel’in hakkını da yememek lazım. Bütün enerjisi ve gücü ile çalıştı, çalışıyor.

İnsanlar Antalya’da ev alırken nelere dikkat etmeleri lazım. Bir inşaatçı ve mimar olarak fikirlerinizi öğrenebilir miyiz?

En önemli şey bu devirde ekonomi olduğuna göre, ekonomiyi kısa vadede düşünmemek lazım elbette. Mesela bir inşaatta yalıtım oldukça önemlidir. Isı yalıtım değerlerinin yüksek olması, ısıcam, mantolama, verimli klima sistemleri ile dizayn edilmiş olması lazım. Bunlar en önemli etkenler, bir de ses yalıtımına dikkat etmeleri gerekiyor tabi.

Antalya’da yapılan binalarda bir de yanlış var. Binalar çatısız yapılıyor. Hep teras yapıyorlar. Antalya çok fazla yağmur alan bir şehir. Hem yalıtımları zor, hem de saçaklar olmadığı için sıkıntılar yaşanıyor.

Tuğrul bey biraz da sizin yaptığınız projelere değinelim isterseniz. Döşemealtında yaptığınız Palm City’i bize anlatır mısınız?

Palm City 1 daha sonra Palm City Premium ve son olarak da Palm City Modern’i tamamladık.

2001 yılında Döşemealtının özel konumu ve iklim özellikleri sebebiyle gelişen Antalya’nın yeni cazibe merkezi olacağına inandık ve 600.000m2 arsa satın alarak bölgenin en büyük yatırımını gerçekleştirdik.  Projeye başlarken ilk işimiz 2.000 tane palmiye ağacı dikmek oldu. Yaptığımız projelere ve hatta bölgeye adını veren palmiyeler bugün evlerimiz boyunu geçti.

Farklı etaplar halinde planladığımız projeyi hayata geçirmeye başladığımızda şehirdeki genel kanı bir hayalin peşinden koştuğumuzdu. Oysa biz Antalyanın konut eğilimlerini doğru ölçütüğümüze ve projemize inanıyorduk. Antalya halkının kaliteye ve konfora olan ihtiyacını,  Gençer Grubun  tecrübesi ve gücüyle hayata geçirdik.

 

Gençer Grup þirketlerinden Gen Yapı’nın üstlenmiş olduğu Palm City Projesinin ilk etabı olan Palm City Antalya’nın nazım planını, 2008 yılında aramızdan ayrılan sevgili büyüğüm, ünlü mimar Şevki Vanlı’nın çizdi. Yediden yetmişe herkes için konfor sunmak üzere planlanan mimari projeler ise oğlum Mimar Tuğrul Gençer’e ait.  Başta güvenlik, spor tesisi, sosyal olanaklar, profesyonel yönetim anlayışı ile beraber; insanların ihtiyaç duyduğu konforu, kalitesi, mimarisi ve teknolojisiyle çok özel olan Palm City Antalya 2007 yılında tamamlandı.

Palm City Antalya projemiz California tarzı 5 farklı tipte  65 adet villa var.

Şehrin gürültüsünden uzakta, doğayla içi içe ve güvenli bir ortamda yaşamak isterken, bahçeli bir villada yaşamanın getirdiği sorumluluklardan çekinenlere Palm Laguna daireleri daha kolay bir yaşam sunuyor. Üstelik Palm City ayrıcalıklarından vazgeçmeden.

Yansıma kavramını esas alan bu projede  su ve doğa bütünleşmesi temel aldık. 20 dönümlük alanda 96 konutluk 8 yeni blok var. Bu projenin,  tam  ortasında, 3.500 m2 büyüklüğünde bir göl yer alıyor.  3 kattan oluşan bloklarda her katta 4 daire var. Daireler net   180 m2 kullanım alanına sahip. Her dairenin 1 veya 2 kapalı otoparkı var. Garajlardan dairelere  lüks bir asansörle ulaşılıyor. Şaşırtıcı teknik detaylar ilgi çekici ve imrendirici.

 

Ayrıca, küçük aileler için planladığımız 45 adet Palm Suit daire de Antalya’ya yeni bir konut ve kalite anlayışı getirdi.

Palm City Premium

 

Palm City Antalya projesinde gözlemlediğimiz yeni ihtiyaçlar doğrultusunda Palm City Premium projesini şekillendirdik ve  20014 yılında inşaatına başladık. Yine Kalifornia tarzi  mimariye sahip projede 50 adet villa var. Villaların her birini kendine ait 1.000ila 2.500metrekare bahçe içinde inşa ettik. Görkemli villaların her birinin  kendine ait özel havuzu var, hatta kimisinin kendine özel basket sahası bulunuyor. Bizler bu sitede bireyselliğe ve özel hayata her zamankinden çok önem verdik.

 

Açık ve kapalı yüzme havuzları, tenis kortları ve tam donanımlı fitness merkezi, özel spor koçu eşliliğinde programları ile Palm City Spor Merkezini Antalya’nın en büyük özel spor tesisi olarak inşa ettik.

Palm City Modern

 

Satışlarımız sırasında fark ettik ki Palm City konfor ve kalitesini daha çok aileye ulaştırmak için yeni bir projeye ihtiyacımız var. Küçük ailelerin, emeklilerin, genç çiftlerin gereksinimlerini karşılayacak, Bahçeli ev konforunu, Palm City’nin benzersiz sosyal olanaklarını diğer etaplara göre çok daha uygun satış fiyatlarıyla planlamalıydık. Hepsi Palm City’nin bu yeni ‘Modern’ yorumunda vücut buldu ve Palm City Modern doğdu..

 

Palm City Modern, aktif güvenlik sistemi, yürüyüş yolları, yüzme havuzu, ve spor tesisi ve 176 adet dubleks bahçeli villadan oluşuyor. 3 odalı 2 farklı tipteki Palm City Modern villaları 2 katlı ve yüksek çatılı.  Evler, mekan planlamaları, kış bahçeleri, yüksek tavanları, tüm malzemelerde gösterilen özen ve detaylarla  çağdaş konforu tanımlıyor. 186 brüt metrekareye sahip evlerde ısı ve ses yalıtımına da fazlasıyla özem gösterdik.

 

Cambridge eğitim müfredatıyla eğitim verecek olan Özel Palmiye Koleji hakkında da biraz bilgi alabilir miyiz?

Daha önceleri ,Cambridge Üniversitesi sertifikalı Uluslararası Yabancılar Okulu olarak düşünmüştük bu projeyi ancak, talep öyle fazla geldi ki ,küçük okul yetmedi ve büyük okul projesi ortaya çıktı. Burada öğrenciler hem Ulusal diploma hem de  Cambridge okulu diploması  alacak. Cambridge School olarak geçiyor ve 160 ülkede şubeleri var. Özel palmiye de onlardan biri.

 

Son olarak söylemek ya da eklemek istediğinizi bir konu var mı ?

 

Çok teşekkür ediyorum, beni ve bizi Milliyet okurları ile buluşturduğunuz için.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yıldızlı Alanları Doldurunuz *

Haber Listesi