Obezite ameliyatı üzerine konuştular

Özel OFM Antalya Hastanesi Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Cem Aykent, vücutta normalden fazla yağ birikmesi anlamına gelen obezitenin, ölümcül yandaş hastalıklara sebep olduğunu söyledi.

Sağlık - 07 Kasım 2017 Salı 14:44:12

Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Cem Aykent,  çağımızın popüler cerrahi yöntemi olan 'tüp mide ameliyatı' hakkında merak edilen soruları cevaplandırdı. Obezite cerrahisini tercih etmeden önce, mutlaka diyet uygulamalarının denenmesi gerektiğini söyleyen Aykent; kulaktan dolma bilgilerle yapılan diyetlerin,  çoğunlukla başarısız sonuçlandığını söyledi.

OBEZİTE;  ÖLÜMCÜL TEHLİKE...

DRN Ajans &PR'ın düzenlediği geleneksel Cumartesi Kahvaltıları, Akra Barut Otel'de gerçekleştirildi. İş dünyasının seçkin kadınlarının da katıldığı toplantıda, obezite hastalığının tanımı ve tedavi yöntemleri anlatıldı.  Özel OFM Antalya Hastanesi Obezite Cerrahisi Uzmanı  Op. Dr. Cem Aykent, vücutta normalden fazla yağ birikmesi anlamına gelen obezitenin, ölümcül yandaş hastalıklara sebep olduğunu söyledi.  Vücuttaki tüm sistemler ve organların, obeziteden olumsuz etkilendiğine dikkat çeken Aykent; "Morbid Obezite yani aşırı şişmanlık; kişinin sosyal hayatını, yaşam kalitesini ve ruhsal durumunu ciddi biçimde sıkıntıya sokmanın ötesinde çok önemli, hatta yaşamı kısaltan ve “ölüme” neden olabilen bir  ikincil (ya da yandaş) hastalığa yol açmaktadır. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon,damar tıkanıklıkları, kolesterol yüksekliği, uyku bozuklukları, akciğer ve karaciğer hastalıkları,eklem ve kemik hastalıkları  belli başlı yandaş hastalıklardır" dedi.

KULAKTAN DOLMA BİLGİYLE  DİYET YAPILMAZ

  Çağın popüler hastalığı obeziteye karşı mücadelenin  zor olduğuna vurgu yapan  Aykent, kilo verme konusunda oldukça dikkatli olunması gerektiğinin altını çizdi.  "Vücudun açlık durumunda kendini savunan mekanizmaları var. Bu nedenle kilo vermek gerçekten zor. Bir kişi başarılı bir uygulama ile 10 kg vermiş ancak dikkat etmemişse, verdiği  kiloyu hemen geri alır" diyen Aykent;  kilo verme işleminin, mutlaka uzman bir diyetisyen eşliğinde gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.  Aykent, kulaktan dolma ya da internette doğruluğu teyit edilmemiş bilgilerle yapılan diyetlerin de çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlandığını söyledi.  Aykent, sözlerini şöyle sürdürdü: "İnternette bulunan diyet programları ideal mi şeklinde bize çok soru geliyor.  İnternetten bakıp da diyet yapayım demek çok sağlıklı değil. Çünkü diyet metotları kişiye özeldir, herkes için uygun değildir.   Yaşam koşulları, yaşı, istekleri, ne yenilip ne yenilmeyeceğini bilinemez. Diyet programlarının mutlaka kişiye özel ve diyetisyen eşliğinde olması lazım. Piyasada satılan bir çok iştah azaltıcı ilaçların zararları ortaya çıktı.  Bir diğer yöntem ise, akupunktur ve çaylar. Kişiye özel olmayan diyet programları, verilen kiloların geri alınmasına neden olabilir" diye konuştu.

OBEZİTE AMELİYATI HANGİ DURUMDA YAPILIR?

Obezite ameliyatının hangi hallerde gerekli olup hangi hallerde gerekli olmadığını anlatan Op. Dr. Cem Aykent, şöyle devam etti: "Vücut kitle endeksi 40'ın üzerindeyse, en az iki defa 6 ay süreyle yapılan diyet uygulamalarında başarısız olunduysa; vücut kitle endeksi 35 ise, uyku apnesi, karaciğer bozukluğu gibi yandaş hastalık varsa obezite cerrahisi seçeneği kullanılır. Obezitede ameliyatlar iki bölümde sınıflandırılabilir. Biri kısıtlayıcı ameliyatlardır.Bunun en bilineni tüp mide ameliyatlarıdır. İkinci tip ameliyat gruplarıda baypass ameliyatlarıdır.

OBEZİTE AMELİYATI HASTAYA İKİNCİ BİR ŞANSTIR

Son olarak obezite ameliyatı ile ilgili merak edilen soruları da cevaplandıran Op.Dr. Cem Aykent; "Ameliyat olan kişiler 2 saat sonra yataklarından kaldırılır ve yürütülür. Hastanede kalma süresi iki, dört gündür.  Hasta iki hafta içerisinde günlük hayatına dönebilir.  Bu süre içerisinde hastaya nasıl davranması gerektiğini anlatıyoruz. İlk haftalarda önce berrak gıda, ikinci hafta tanesiz çorbalar, üçüncü hafta püreler, dördüncü hafta da yumuşak kıvamlı sebzeler, birinci aydan sonra yumuşak etler, çiğ sebze, meyve ve kuruyemiş öneriyoruz. Ameliyattan bir buçuk yıl sonra hasta her şeyi yiyebiliyor. Obezite cerrahisinin başarısı sadece istenilen kiloya ulaşmak değildir. En önemli başarı, bunu uzun süre hayat boyunca devam ettirebilme başarısıdır. Kilo veren hasta kendine ve yediklerine dikkat etmezse, aşırı kalorili yiyecekler tüketmeye devam ederse, tekrar kilo alma riski ile karşı karşıya kalabilir.  Cerrahi hastaya ikinci bir şans verir, o hasta da bu şansı iyi kullanması gerekir. Ameliyattan sonra hasta mutlaka Alkol ve yüksek kalorili şekerlerden uzak durmalı. Gazlı içeceklerden ömür boyu uzak durmalı. Ameliyattan sonra yine kilo alıp almamak elimizde" şeklinde sözlerini bitirdi.

Yıldızlı Alanları Doldurunuz *

SAĞLIK HABERLERİYazarlarımız