demirören

Tanju ALTINAY

16.07.2017

Arap Yağı Bol Bulunca

 

 

Turizm hakkında yazı yazmayı çok sevmem çünkü o kadar usta yazar var ki bu konuları takip ederek kaleme alan.

Ancak nedense hep rakamlar konu alınıyor. Şu kadar turist geldi, bu kadar kişi işsiz, bu kadar kişiye iş imkanı, şu ülkeler geliyor, bu ülkeler gelmiyor.

Eyvallah, bunlarda önemli elbette ancak, işin görünmeyen ya da yazılmayan kısımları var. Çuvaldızı hep başkalarına batırırken hiçbir zaman iğneyi kendimize batırmayı sevmeyiz.

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan kriz nedeniyle birçok otel kapılarını kapatıp kara kara düşünürken, fiyatlarını taban yapıp pansiyon fiyatına yerli/yabancı müşteri ararken herkes çok değerliydi. Ancak bu sene turist sayısında ki artış ile yerli müşterinin suratına bakan yok. yabancı turist uçak ve 1 hafta her şey dahil sistem ile günlüğüne 50-60  dolar fiyat öderken, yerli turiste aynı otel ve odalar günlüğü 400-500 TL.

Otel yetkililerine sorarsan da kost olayı deyip geçiyorlar. Neymiş, yeri turist çok fazla yermiş, içermiş. Yok artık daha neler.

Odaları doldurduğunuz Rus ve Arap turistlerden o zaman şikayet etmeyeceksiniz şimdi. Odalarına yemek stok eden turistlerden, çıkışlarda valizlerini otel odasında buldukları ne varsa ile dolduran, çocukların günde 100-200 bardak meşrubat, Rusların aşırı içki tüketimini de söylemeyeceksin kimseye.

Kendi ülkesinin vatandaşını bu kadar aşağılamaya hiç kimsenin hakkı yok.  Bir de kaldı ki verdiğin hizmetlere bakacaksın önce.

Geçtiğimiz ay iş için konakladığım 2 Manavgat oteline bırakın yıldız vermeyi,  sökerim o apoletlerin hepsini.

Her şey dahil sistem diye insanları otele çekeceksin sonra Allah ne verdiyse cebinden almaya çalışacaksın.

Mini barına sadece 1 şişe Fanta koyarak bununla 1 hafta idare et demenin, günlük 1 bardak su hakkın var demenin her şey dahil sistem ile bağdaşan hiçbir yanı yok. Sadece bu olsa tabi, bugün sokaklarda bile birçok işletmenin bedava verdiği internet hizmetinden haftalık 70 Tl almak ne demek. Kahvenin parayla satıldığı, odalarda 1 şampuan 1 havlu ile neyin hizmetini veriyorsunuz. Açık büfe kahvaltı dediğiniz şeyi inanın birçok aile Pazar günleri evinde hazırlıyor.

Hem de daha iyisini daha kalitelisini.

Personel desen Allaha emanet. Ne kadar Turizm öğrencisi varsa bir araya toplayıp, başına da bir kişi koymak ile otelcilik olmaz.  Ayrıca dilimizi bile konuşamayan, söylediklerimizi anlamayan ucuz personel politikasına da son vermeli.

Yabancı turisti bilmem ama yerli müşteriye ödediği paranın karşılığını vermiyorsunuz. Ya ayrımcılık yapmayın, ya da bol bulduğunuz yağı hemen tüketmeyin.

 

Mutlu Kalın