demirören

Tanju ALTINAY

31.10.2015

CUMHURİYETİ KURDUK

Cumhuriyeti Çoktan Kurduk

Onu Korumak da Bize Düşüyor

 

 

Ne olur sakın yanlış anlamayın. Siyasetle işim işim olmaz, tek dileğim “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” bu sözü unutmamamızdır.

 

Cumhuriyet'in kurulması kolay olmadı. Yaşatmak nesiller boyu bir bayrak yarışı gibi elden ele geçirilen bir nöbet şeklinde devam ediyor, edecek. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması sırasında Türkiye Halkı'nı oluşturan tüm yurttaşlar, etnik, dini, mezhebi, ırki hiçbir ayırım gözetilmeksizin eşit haklardan yararlanacakları, kadın ve erkeğin önce insan olarak tanınacağı, temel bireysel hak ve özgürlüklerini doyasıya tadacakları ve bundan hiçbir nedenden ötürü ödün vermeyecekleri bir düzenin kurulmakta olmasının heyecanını yaşıyorlardı. Bu bütünlük ve beraberlik anlayışı içinde yurdun dört bir yanında kurtuluş mücadelesi vermişlerdi. Cumhuriyeti kuran kadroların ileri görüşlü vizyonları Türkiye Cumhuriyeti'ni kuruluşunun ilk yıllarından itibaren gerek çevresinde ve komşularının gözünde, gerek başka coğrafyalarda, gerekse tüm dünya halklarının bakışında örnek alınacak bir model haline getirmiştir.

 

İşte bu yüzden Türk olmakla Türkiye Cumhuriyetinin bir bireyi olmaktan ve Türkiye Cumhuriyetinde yaşamaktan büyük onur ve gurur duyuyorum.

Herkesinde bunu kabul etmesi, yaşadığı toprakların ne olduğunu ve nerede olduğunu kabul etmesi  gerektiğine inanıyorum.

 

YARIN SEÇİM VAR

 Yarın yine seçim var.  Gerçi alıştık artık seçim yaşamaya, oy kullanmaya.  Tabi oy kullanan kesimin büyük çoğunluğu belli bir kesim. Diğer kesim ise gününü gün eden,  yaz tatilinden fedakarlık etmeyen, tatil günlerinin geleceğinden önemli olduğunu düşünen çoğunluk gibi görünse de işe yaramayan büyük bir topluluk.

Vaylarla ahlarla, sonradan şikayetlerle geçen günlerin yerine uykusundan , tatilinden, yemeğinden, keyfinden fedakarlık ederek 3-5 dakika ayırarak vatandaşlık görevini yerine getiren huzurlu bir birey olmak için işte fırsat.

Hangi partinin üyesi, hangi partinin sempatizanı, hangi partinin taraftarı olursanız olun yarın kendiniz  ve geleceğiniz için sandık başına gidin.

Oyunuzu kullanın.

İnanın bu seçimlerde oy kullanacak olanlara tarihe şahitlik etmiş olacak. Tek başına iktidar ya da koalisyon hükümetini kurmak   yarın bizlerin elinde.

Ya  oyumuzu kullanacak seçimimizi yapacağız , ya da sonuçlara sonradan saygı göstereceğiz.  Yok ben % küsur oy alıp tek başına iktidar olmadım, yok  1000-2000-200.00 oyla  seçimi kaybettim yerine oturduğunuz rahat koltuklardan kalkacak,   oy kullanmaya gidecek, ya da sonsuza kadar susacaksınız.

 

ULU ÖNDER ATATÜRK ‘ÜMÜZÜN UNUTMAMAMIZ GEREK SÖZLERİ

 

-Tam bağımsızlık denildiği zaman, doğal, siyasal, mali, adli, askeri, kültürel ve her alanda tam bağımsızlık anlaşılır.

 

-Cumhuriyet, fikir serbestliği taraftarıdır. Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre hürmet ederiz.

 

-Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen Türk istiklal ve cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

 

-Kurtulmak ve yaşamak için çalışan, çalışmak zorunda olan bir halkız. Bundan dolayı her birimizin hakkı vardır, yetkisi vardır. Fakat çalışmak sayesinde bir hakkı kazanırız. Yoksa arka üstü yatmak ve ömrünü çalışmadan geçirmek isteyen insanların bizim toplumumuzda yeri yoktur, hakkı yoktur.

 

CUMHURİYETİMİZ KUTLU  SEÇİMLERİMİZ HAYIRL I OLSUN