no frost

  • ağır abi (464)
  • 582
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

evrimi anlamak ve türlerin kökeni.
benim için hayata bakışımı değiştiren nadir şeylerdendir. bütün canlıların şekillerini, davranışlarını, yaptıkları şeylerin sebeplerini üç aşağı beş yukarı anlayabilirsiniz eğer evrim teorisini anladıysanız.

insandan girelim konuya. neden diğer hayvanlara göre çok daha karmaşık ve gelişmiş bir iletişim sistemimiz var? çünkü birbiriyle iletişim kurup topluluk halinde dolaşmayan insanlar hayatta kalamadı. sürüden ayrılanı kurt kaptı yani. bir arada kalıp birbiriyle anlaşabilenler bizim atalarımız oldular. bu örnek daha bir çok özelliğimizi yansıtıyor aslında. mesela topluluk önünde konuşma yapmak. eğer tecrübeli değilse her insan çekinir böyle bişeyden. düşünsene binlerce kişinin önündesin. konuşurken çok saçma bi hata yaptın. ya da sahneye çıkarken ayağın kaydı düştün komik bi şekilde. nasıl hissedersin? yerin dibine girer insan tabiri caizse. (herkes için konuşmuyorum elbet) bunun sebebi de topluma yakışmayan bir hareket yapan insanın dışlanması ve ölüme terk edilmesi. toplumdan dışlanma kaygısı olmayanlar gidip bi köşede öldüler. bu son söylediğime bir çok sosyal meseleyi ekleyebiliriz aslında. arkadaşlık, aşk gibi (aşk deyince çiftleşme de söz konusu oluyor ama olsun)

canlılardaki anormal özellik ve davranışları yine evrimle anlamak gayet mümkün. ilk ortak atadan beri bize kadar taşınan genin değişmeyen tek özelliği var. değişmesi. evet gen değişken. neden değişken derseniz onların da bi bakıma evrildiğini sadece değişken genin kendini devam ettirebildiğini söyleyebilirim. peki değişken gen derken tam olarak neyi kastediyorum? bir türün her bireyi hemen hemen aynı gene sahiptir. burda keyword "hemen hemen". o çok küçük olan farklı kısım çevremizde gördüğümüz canlı çeşitliliğinin sebebi. bunlara verebileceğimiz örnekler: çevreye bağlı olmayıp genetik olan bütün anormal(türün diğer bireylerine göre) canlı davranışları ve/veya fiziksel özellikleri.

not: entry bugüne kadar evrimle ilgili okuduklarımdan, izlediklerimden anladığım ve aklımdan kalan kısımlarla hazırlanmıştır. gayet de hata veya eksik bilgi içerebilir. yanlışım varsa şimdiden özür diliyorum.

devamını okuyayım »