şükela:  tümü | bugün
11 entry daha
  • ezoterizm sözcük olarak yunancadan eswterikov " içe ait , içrek , sadece müritlerin bildiği " (gizli ogreticilik olarak kullanılmıstır ) sozcugunden gelmektedir.
    anlam olarak ise ezoterizm “ sadece belli sayıda müritlere açıklanan halkın düzeyine inmeyen ya da inmemesi gereken doktrine “ denir . ezoterik doktrin “ müritlere sözlü olarak aktarılan tüm bilgi ve öğretilere “ denir.
    meydan larousse ansiklopedisi ise türkçe eşanlamlısı içrek başlığı altında daha geniş bilgi vermektedir : “yalnız vakıf olanlara öğretilen / vakıf olmayanlarca anlaşılmayan bilgi ve ya eserler için kullanılır/"

    ezoterizm hakkında dikkat edilmesi gereken bir husus da dinlerin ezoterik ve egzoterik yanları olmakla birlikte , ezoterizm sadece dinlerin ezoterik yanı demek degildir . bunu yanında ezoterizm sadece belli topluluklara ait bir din de değildir. kutsal olan sadece dinin tekelinde bulunmaz , daha farklı bir deyi$le kutsal ile ilgilenen her öğreti bir din olmak zorunda değildir . ezoterizm kutsal olana daha derin bir bakı$tır sadece
67 entry daha