şükela:  tümü | bugün
 • + ustacım selamünaleyküm. bizim motor blok üzerinden yağ kaçırıyor, çatlak var dediler. biz bunu bu haliyle satmayı düşünüyoruz fakat böyle de vermeyelim diyoruz, yok mu bunun bir ilacı usta? şimdi durduk yere komple motor mu yaptıralım.
  - var kardeşim ilacı fakat bende yok. istersen iki arka sokakta ahmet'in yeri var, bi ona sor..

  beyinci hasan var ona sor, kaportacı ekrem var ona git, tamirci yavuz var bi danış istersen, radyatörcü yusuf var şuradan sağa dön ileride, turbocu kerem abi var kardeşim belki o yapar, karadenizli boyacı yapıyormuş pek fikrim yok..

  meslek hayatımda yüzlerce kez duydum bu konuşmaları.

  masum bir otomobil ve sahibinin başına gelebilecek olan tüm hile hurda işlerini size anlatayım diyeceğim ama anlatsam da bir şey değişmiyor genelde. yarın sanayiye gittiğiniz zaman yine herkes bildiğini okumaya devam ediyor. fakat sizler ve bizler umursamaz oldukça, tahmin edebileceğinizden çok daha fazla kötü niyetli insan bu sebepler ile sanayide günlerini geçiriyor. çoğumuz eli yüzü düzgün bir otomobil alabilmek için en az iki üç yıl çalışıp, birçok şeyden feragat ediyoruz. bu sebeple ikinci el alırken umursamadığınız kontroller, hem cebinize zarar veriyor hem de sorununu bilmeden satmaya kalktığınız otomobil başınıza bir sürü dert açıyor.

  türkiye'de sanayi esnafının birçoğunun bu olaylara karşı geldiğini biliyorum. ben burada kimseyi, özellikle meslektaşlarımı kötülemek gibi bir niyetim yok, tanıdıklarımın çoğu zaten dürüst ve hakkıyla çalışan insanlar. fakat detaylıca işin içine girdiğiniz takdirde aranan kan çabucak bulunuyor. ben rusya'da yaşıyorum ve inanın bu işler burada daha fazla. yoksulluk çoğaldıkça ve ülkenin ekonomisi zayıfladıkça, insanların aklı bu konulara daha fazla çalışmaya başlıyor ne yazık ki..

  parça değiştirme: çok sık yapılır bu işlem. siz arabayı bir sebepten dükkana bırakır gidersiniz fakat başka bir otomobil için acil ve gerekliliği olan bir parça sizin arabadan sökülüp diğer araca takılır. siz arabanın yanına geldiğinizde, orjinal parça uçup gitmiş ve yerine tamir edilmiş yan sanayi bir parça takılabilir. hanginiz termostat orjinal mi acaba diye bakıyor ki? baksanız bile kaç kişi anlayabilir. bu tamamen ustaların vicdanına kalmış bir şey.

  ikinci bir şekli daha vardır bu değiştirme olayının. parçayı kendiniz alıp gittiğiniz zaman götürüp teslim ettiğiniz parça orjinal ise, kötü niyetli usta bu parçayı afaroz edebilir. otomobilinize takılan parça sizin aldığınız değil, ustanın uydurma kaydırma bulduğu parça olur.

  arıza çıkartma: çok gaddar bir ustaya denk gelirseniz eğer, adam elli liraya çözülebilecek arıza için sizden bir dünya para kaldırabilir. bir usta eğer çok konuşuyor, hiç konuşmuyor ya da motorun sağına soluna çok bakıyor ise bu olaydan şüphe duyulur. örneğin arızanın sebebi altı üstü tıkanan benzin filtresidir ve pompa sökülerek süzgeç temizlenecektir. fakat usta problemi bildiği halde işlemi uzatır da uzatır. o değişir bu sökülür vesaire. test sürüşüne çıkan, sizi dinleyen, aracı bilgisayara bağlayan ustadan korkmayın. problemi bulur ve hakkı neyse onu alır.

  parça çalma: parça çalma iki şekilde oluyor arkadaşlar. birincisi servisin ya da tamircinin kendi personeli, orjinal parçayı söküp yerine yan sanayisini takarak hırsızlık işlemini gerçekleştiriyor. orjinal parçaların fiyatı yerine göre o kadar yüksek ki, bu parçayı satıp kar elde edebiliyor. ayrıca ustanın ya da orada çalışan personelin kendi arabası, akrabaları veya arkadaşları için de bu şekilde orjinal parça buhar olup gidebiliyor.
  diğer yöntem ise sizi kandırmak. usta diyor ki "bu parça ölmüş git yenisini al gel". siz de gidip yenisini alıyorsunuz ve usta çıkardığı parçayı gözünüzün önünde kenara fırlatıp geçiyor. halbuki parça sağlam. siz gittikten sonra usta o parçayı bir güzel elden geçirip bir kenara koyuyor. günü geldiğinde farklı bir araba geliyor ve usta bu parçayı o kişiye satıyor, çıkanı da yine kullanıyor.

  sahte yağ: "abicim hoşgeldin gel buyur çay iç biz hallederiz. ne dökelim motora?". en iyisi olsun diye örneğin castrol dersiniz, adam gözünüzün önünde çat diye açar kapağı, deler koruma kağıdını tornavida ile ve döker yağı motora. motora dökülen yağ orjinal olmayabilir, bilin istedim. yağ değişim servislerinde kullanılan yağlar sahte olabilir. bu sebeple yağ değişimine giderken orjinal yağı kendiniz alıp gidin.

  ***********************

  şimdi ise ikinci el olarak almış olduğunuz otomobilde sizin hiç haberinizin olmadığı, daha öncesinden türlü türlü işlemlerden geçirilerek size hatasız falan diye satılan otomobiller ile ilgili dönen hile hurda işlerini anlatayım.

  ek yapma: ikinci el araç alırken en çok korkulan olaydır. ekspertiz firması size orjinal raporu verebilir fakat işin aslı hiç öyle değildir. çok sağlam ekspertiz firmalarının tespit edebileceği birtakım alengirli işler olmuştur önceden. örneğin bahsi geçen araba ön taraftan bir yere sağlam girmiştir ya da takla atmıştır. sanayide bu arabanın ön tarafını komple keserek ikiye bölerler ve ardından bu arabanın aynısından fakat ters taraftan kazalı başka bir arabayla birleştirirler. ekleme olmasına gerek yok, hasarlı kaporta parçalarının aynısını başka kazalı arabadan alıp monte ederler ve boya ölçümleri orjinal değerinde çıkar. siz de boyasız hatasız diye alırsınız. şimdilerde yapılan ilginç yöntemler ile "sök-tak" işlemleri bile kolay kolay tespit edilemiyor.

  bitik motor: çok fazla yazmayacağım bu konuda. daha önceleri de defalarca yazdım çünkü. fakat başlığa uygun olması açısından belirtmekte fayda var. yağ yakan, üfleyen, aksıran tıksıran bir motoru, geçici bir süreliğine size sorunsuz gibi gösterebilir ustalar. bu tip problemler çok basit bir şekilde çözüme kavuşturuluyor. aldığınız otomobil bir süre sonra; genelde ilk yağ değişimi sonrası ufak ufak duman vermeye başlıyor. eyvah dediğiniz vakit iş işten geçiyor. tebrikler motoru elinize aldınız.

  tıkayıcılar: su sisteminde oluşan kaçakları geçici süreliğine kapatıyorlar. siz bir süre sonra antifiriz eklediğiniz zaman bu kaçaklar ortaya çıkıyor ve suçlu genelde antifiriz oluyor.

  blok yapıştırma: en tehlikeli iştir. hayatım boyunca bir kere yaptım araç sahibi istedi diye. motor bloğu; hararet, donma, sıkıştırma, kol kırma vb. gibi sebeplerle çatlarsa, bunu çok kuvvetli yapıştırıcılar ile kapatabilirler. veyahut oluşan çatlağı kaynak ile onarabilirler. bunlar geçici çözüm olduğu için, ileride başınıza çok ciddi problemler açabilir. anlaşılması çok zordur. yaptırıp o şekilde satan kişinin vicdanına kalmış bir şey.

  bu şekilde çok alengirli işler döner sanayide. patlak airbag tamiri, emniyet kemerlerine direnç atma, kilometre düşürme, kazalı arabayı saca kadar kazıyıp fabrikasyon boya atma, katalizör boşaltma, egzoz muayeneden geçirme vesaire. bu dünya döndükçe ve insanlarda para kazanma hırsı oldukça, ülkede insanlar ekonomik olarak daha beter hale gelip tertemiz sıfır arabalara binemedikçe, hile ve hurda işlerle çok daha fazla insanın hem canı, hem cüzdanı yanacak..

  detaylı bilgi için #121627668

  edit: şu entryde faydalı olabilir #111985428
 • muhterem halkımızın muhteşem davranışlarından birisidir. aynı şey tüm teknik bilgi gerektiren işlerde mevcuttur. sanayici otomobil sahibini siker. sonra gider bilgisayarcıya sikilir. bilgisayarcı sanayiciye sikilir. sonra ikisi birden telefoncuya sikilir. ahlaksız edepsiz bir milletiz. sonra ne olacak bu memleketin hali. bu arada güzel özetlenmiş. daha neler var neler.
 • arabanın üzerindeki turboyu arabanın sahibine satanı biliyorum ben.

  edit: şanzımanı söküp bakcaz bir fiyat veremiyorum parçalara bağlı "2-3 -4 bin liralar havada uçuyor".
  neyse tekerlek mili gevşemiş lastik tamircisi halletti, patlayan tekerleğin tamirine 15 tl verdim.
 • bu başlık artı sonsuza kadar uzanır.
  oto sanayi sitelerinde yapılamayacak sahtekarlıklar şeklinde açılırsa daha kolay bilgi paylaşımı yapılabilir. çünkü araç arızasıyla gidip de kazıklanmadığınız durumlar neredeyse yok gibidir. sizi en az kazıklayacağından emin olduğunuz usta en iyi ustadır.
 • + bu benzin deposunun tümü değişmeli.

  - kaynak yapsak olmaz mı?

  + kaynak yaparsan tutmaz. komple değişmeli

  başka bir sanayi dükkanı ise...

  + abicim 50 liraya kaynak atarım sana...

  sonuç: 4 yıldır hala kullanıyoruz...
 • araçta hararet sorunu var..
  +s.a. usta araca bir bakarmısınız
  -kardeş araç makinede bağlı kalacak 1 gün boyunca, ertesi gün sebep belli olur.
  +peki usta daha sonra uğrarım.

  aynı gün bir oto elektrikçiye gidilir
  radyatör fanı sigortası değiştirilir ve sorun kalmaz
  değişen sigorta ve fazladan ne olur ne olmaz diye verilen sigorta. toplam maliyet 5tl

  yoğun bakımcı ustanın(kalpazan) istediği arıza tespit ücreti 200tl.

  gezin arkadaşlar, farklı yerlere sorun.
 • arabanin kapılar otomatik kilitlenmiyordu, tek tek elle manuel kilitlemek zorunda kaldım iki gün belki geçer kendi diye. neyse üçüncü gün geçmeyince tuttuk sanayi yolunu. ustanın birisi direksiyonu sokecez dedi niye diye sordum bir şeyler dedi ama anlamadım tamam dedim çıktım, ikincisi on gövdeyi komple sokmemiz lazım ama önce şuraya bi git söyle bi durum var mı kontrol ettir ona göre sokecez dedi (açıkçası teknik bir şeyler dedi aklımda değil ama bu durum varsa daha pahalıya yapacak işi onu anladım sadece). dediği yere gittim:
  -böyle böyle beni falanca usta gönderdi söyle bir durum olup olmadığını soruyor dedim. -sorun ne abi dedi
  durumu anlattım kısaca, içerden bi wd 40 (aslinda wd40 yerine kontak temizleyici sprey yapması lazımmis sonradan öğrendim) getirdi bastı kontagin içine pislikleri temizledi baktık çat çat kilit açılıp kapanıyor. para istemez dedi ama 20 lira attım çıktım (tabi o zamanlar dolar daha 3 bile değil).
  meğer kontagin içine pislik dolmuş anahtarı çıkarsan bile anahtar takılı gibi algiliyormus bu yüzden de kilitlemiyor otomatik. yani o adam olaya el atmasa bize girenin çıkanın haddi hesabı olmayacaktı belki de gene aynı teknikle çözüp bedavadan para alacaklardi. bu durumu yaşadığımdan beri sanayi giderken korkarım.

  (bkz: bu da böyle bir anımdır)
 • (bkz: #121666731)
 • yıllar önce hyundai marka binek aracımın motorundan su damlamaya başlamıştı. sanayiye götürdüm ve dört ayrı yere gösterdim. aldığım cevap;

  “abi motorun komple inmesi lazım, sorun çok büyük. bu şekilde yola çıkma.” şeklindeydi...

  tahmin edeceğiniz gibi fiyatı da birkaç bin liradan başlıyordu. sonra dudullu'daki kadosan oto sanayide oyuncu bir arkadaşı gördüm. oraya gelme sebebi de, oradaki servislerden birinin ortağıymış. konudan bahsedince “bizimkiler de bir baksın” dedi. tabii usta falan kendi adamın olunca işler farklı oluyor.

  usta araca baktı. içeriye gitti ve bir “gazoz kapağı” benzeri bir şey getirdi. 7 dakika falan sürdü iş. sonra da “bitti abi” dedi. sorunun ne olduğunu sordum;

  “motorlarda bir kapak olur abi, soğutmak için su devirdaimi yapan kanalın kapağıdır. zamanla kapak paslanır ve su kaçırır. kapağın maliyeti yok. işlem de işte bu kadar kısa sürüyor. herhangi bir masraf yok yani” dedi. teşekkür ederek 50 lira bahşiş verip çıktım.

  tamirci olsun olmasın, şerefsizlik insanın kanında varsa her türlü üçkağıtçılığı yaparlar.
 • maruz kalmamak için mutlaka iş bilen, oto sanayide tanıdığı olan bir arkadaşı yanına alıp gitmek elzemdir.

  oto sanayiye çok yolu düşen biri değilim, genelde yetkili servise giderim ancak aracımı bir iki sefer sanayiye götürmem gerekti; en yakın arkadaşlarımdan biri bu işlerden anladığı için arkadaş oldu onunla beraber gittik. hem maliyet anlamında hem güvenilir birine iş yaptırma konusunda zararsız kapattık olayı. siz siz olun çok anlamıyorsanız bilen birine danışmadan bam diye sanayiye gitmeyin.