şükela:  tümü | bugün sorunsallar (5)
 • şehirlerarası seyahat yapabilmek için valiliklerden alınması gereken izin için hazırlandığı iddia edilen matbuu evraktır. yasal bir kaynaktan bana ulaşmadığı için sadece iddiadır diye özellikle belirtmekte fayda görüyorum. izin belgesi
 • ilçede oturan izin almak için valiliğe gidecekse bu uygulanabilir değil. oturduğu yerden valiliğe gitmenin, oturduğu yerden gitmek istediği diğer ilden daha uzun sürdüğü çok insan var. evden valiliğe gitmek 3 saat, belgeyi alıp geri eve gelmek 3 saat, evinden gideceğin komşu ile gitmek 1 saat.
 • 28.03.2020 tarihi saat 20:00’den itibaren seyahat etmek için kullanılması gereken belge.

  nereden alınabilir?

  * 199 çağrı merkezinden
  * bakanlığın e-başvuru sisteminden
  * otogar ve havaalanlarında başvuru masalarından.
 • nereden alınacağı hakkında hiçbir bilgi olmayan, yurtiçi seyahat için gerekli olan belge.
 • evet yasak duyuruldu. fakat halen nereden, nasıl ve hangi şartlarda bu izin belgesini almamız gerektiğini bilmiyoruz. umarım kısa bir süre sonra açıklanır.

  edit: e devlet üzerinden başvuru yapılmaya başlanmış
 • hakkında neden bu kadar az bilgi var sorusu.
 • e devlette içişleri bakanlığı - e başvuru kısmından başvuruda bulunabiliyorsunuz.

  e devlet linki
 • 27.03.2020’de istanbul’a geldim. o tarihte herhangi bir seyahat sınırlandırması yoktu. içişleri bakanlığı’nın 28.03.2020’de çıkan seyahat sınırlandırması genelgesiyle 30.03.2020’de olan dönüş uçuşum iptal oldu.

  uçuşların yapılıp yapılmayacağı, yapılacaksa da nasıl yapılacağının netleşmesiyle 29.03.2020 tarihinde sabah erkenden istanbul yeni havalimanı’na giderek eczanenin çaprazında bulunan check-in yaptığımız yerde (b29-b44) form doldurdum.
  https://eksiup.com/p/tw3616634xpu
  https://eksiup.com/p/qc36166435de
  https://eksiup.com/p/sr361667pxsv

  yarım saat kadar bekledim ve tam karşısındaki seyahat izin kurulunun seyahat iznimi onaylamasından ismim okundu.
  https://eksiup.com/p/7e361665faj4

  ıslak imzalı seyahat izin belgemi aldım. sonra thy’nin belirlediği şehirlerden birine gitmek üzere 30.03.2020’de sabah erkenden uçuştan 4 saat öncesinde olacak şekilde havalimanına geldim.

  thy bilet hizmetlerine gidip ıslak imzalı seyahat izin belgemi ve kimliğimi gösterdim. uçuşların 28.03.2020’de sınırlandırılmasından önce gidiş dönüş biletlerimi aldığımı için herhangi bir ödeme yapmadan biletimi aldım. tekrar check-in yaptığımız yere gittim ve biniş kartımı aldım. gerisi zaten normal prosedür.

  istanbul yeni havalimanı’nda gerekli kolaylığı gösteren tüm çalışanlara sabırları ve gösterdikleri ilgi alaka için teşekkür ederim.

  t : uçak veya otobüs seyahati için zorunlu olarak alınması gereken belgedir.
 • ikinci mahmud döneminde yürürlüğe konulup, meşrutiyet'ten sonra 1910'da kaldırılan mürur tezkeresi kuralının 110 yıl sonra yeniden yürürlüğe girmesidir.

  bu tezkerelerde ad, baba adı, doğum yeri, babasının doğum yeri, ikamet ettiği yer, mesleği, yaşı ve görünümü (boy, göz rengi, burun, çene ve ağz biçimi, yüzünün görünümü, bıyık ve ten rengi -malum, fotoğraf yok ilk zamanlarda) ile sakatlık vb özellikleri yazardı...

  günümüzdekinde neler yazıyor aceb?...